English

Příběhy z poradny

Poradna E-Bezpečí: https://poradna.e-bezpeci.cz/

Linka Bezpečí: https://www.linkabezpeci.cz/sluzby/napis-nam/

Příběh Petra

Jedenáctiletý Petr byl vášnivým hráčem online hry Minecraft. Hrál se svými kamarády, přičemž řada z nich ke komunikaci využívala Skype. Při objevování světa Minecraftu se Petr seznámil s třináctiletým Jakubem, který se stal pro Petra průvodcem – učil ho jak využívat herní mechanismy, jak stavět, dolovat, jak pěstovat virtuální plodiny, jak chovat virtuální zvířata a podobně. V rámci komunikace prostřednictvím videochatu pro vzájemné pobavení předváděli různé směšné a komické kreace, kterými doprovázeli hraní, řada z nich byla rovněž intimního charakteru.

Jejich přátelství trvalo od 6. ledna do 11. června 2014. V červnu mezi nimi došlo k hádce. Hádka byla spojena se samotnou hrou a v rámci návalu vzteku Petr zničil velké množství staveb, které společně ve hře vytvořili. Jakub se na Petra naštval a na YouTube nahrál videozáznamy intimních kreací Petra. Na YouTube také uveřejnil jméno a příjmení Petra, společně s jeho e-mailem. Videa se začala velmi rychle šířit internetem. Brzy došlo k odhalení Petrova profilu na Facebooku a vůči jeho osobě se strhla vlna kyberšikany, ve které stovky dětských i dospělých uživatelů internetu negativně komentovaly jeho kreace, sprostě jej napadaly, označovaly jej posměšnými přezdívkami, za homosexuála apod. Vlna útoků na dítě trvala tři měsíce. Petr postupně zrušil účet na Facebooku, na serveru Minecraft a změnil si svou emailovou adresu.

Na Petrově příběhu názorně vidíme, že kyberšikana může vzniknout i zprvu z neškodného kamarádství. Ani lidem, o kterých si myslíte, že jsou vaši kamarádi, neposílejte intimní fotky a videa, třeba ve formě zábavy, protože v budoucnosti můžou být použity proti vám. Fotografie či videa je velmi obtížné z internetu úplně smazat. Šance na smazání těchto materiálů je v podstatě nulová. Proto své intimní informace na internetu nesdílejte nebo je nikomu neposkytujte.

Stala se vám nebo vašemu kamarádovi podobná nepříjemnost, napište do poradny E-Bezpečí.